DĖMESIO: Ši Švietimo portalo versija neatnaujinama nuo 2023 m. gegužės 30 d. Nauja informacija pateikiama atnaujintame Švietimo portale.

Žemė. Geografija. X kl.

arrow_back Grįžti atgal

Žemė. Geografija. X kl.
Šalna Rytas, Mačiulytė Jurgita, Padriezas Valentinas, Pakamorienė Angelė, Sapožnikovas Georgijus, Tuskenienė Vilhelmina, Žolynas Mindaugas

Šis vadovėlis apima daug temų, susijusių su sparčiai kintančia ekonomine statistika, tendencijomis šiuolaikiniame globalizuotame pasaulyje. Ši informacija sparčiai kinta, dėl to socialinių ir ekonominių duomenų savalaikis ir reguliarus atnaujinimas yra labai svarbus geografijos ugdyme, nes teisingų išvadų darymas, svarbių tendencijų akcentavimas turi būti nepaprastai svarbus kiekvieno atsakingai dirbančio geografijos mokytojo darbe. Pasaulis toks permainingas, jog nuo pirmojo šios serijos šiai klasei skirto vadovėlio išleidimo labai stipriai pakito ekonominė statistika, pasaulis, tuo pačiu ir Lietuva, išgyveno milžinišką ekonominę krizę, o mūsų šalies po įstojimo į Europos Sąjungą ūkis gerokai pasikeitė.

Vadovėlis atnaujintas pagal nuo 2010 m. Lietuvos mokyklose visose kla­sėse įsigaliojusią Pagrindinio ugdy­mo programą.

1. Pakeista skyrių struktūra ir turinys.

Atsižvelgiant į praktiškai vadovėlį išbandžiusių mokytojų pageidavimus, atnaujintame vadovėlyje pasikeitė skyrių eiliškumas, o kai kurių buvusių skyrių tam tikros temos priskirtos kitiems skyriams. Naujajame vadovėlyje nebeliko savarankiškų „Paslaugų geografijos” bei „Pramonės geografijos” skyrių. Vadovėlyje suformuoti du nauji skyriai: „Lietuvos ūkis” ir „Globalizacija”. Į juos pateko išformuotuose skyriuose buvusios temos.

„Gamtos išteklių” skyriuje atskirta nafta ir akmens anglys, taip pat atsirado nauja tema „Elektros energetika”. Į „Pasaulio ūkio” skyrių, kaip įvadinį, iš kitų skyrių atkeliavo „Pramoninė gamyba”, „Mokslo ir technologijų pažanga”, Paslaugos ir infrastruktūra”, „Pasaulio transportas”.Šie pakeitimai atlikti su tikslu atsisakyti kai kurių antraeilių ir dėl laiko stygiaus sunkiai išdėstomų temų bei dėl galimybės suformuoti didesnį aktualumą turinčius anksčiau įvardytus naujus skyrius.

Bene didžiausia naujovė ir permaina šiame vadovėlyje yra Lietuvos ūkio kontekstas. Nors kuris laikas buvo mėginta laikytis lietuviško konteksto temų integracijos į pasaulinį kontekstą, tačiau patirtis vis dėlto parodė, kad kompleksiškas Lietuvos ūkio tematikos dėstymas ir mokymasis, greičiausiai, yra labiau priimtinas ir mokytojams, ir mokiniams. Tai atitinka tam tikrą lietuvišką metodikos tradiciją, dėl to mokytojams šis pakeitimas sudarys galimybę labiau pasigilinti į mūsų šalies ūkio problematiką.

2. Atnaujinta informacija, žemėlapiai ir kita iliustracinė medžiaga.

Visame vadovėlyje naudojama naujausia autoriams prieinama ir iš įvairių duomenų bazių bei ataskaitų ar mokslinių pranešimų kruopščiai atrinkta bei mokyklos poreikiams pritaikyta statistikos informacija. Nuo pirmojo vadovėlio leidimo 2006 m. praėjo 8 metai, tad ankstesni faktai daugeliu atveju taip stipriai pasikeitė, jog juos buvo būtina atnaujinti. Tokių atnaujinimų atlikta visuose vadovėlio skyriuose, daugelyje temų. Autorių siūlymu, kai kuriuose skyriuose atsirado naujų žemėlapių ir kartoschemų (iš viso apie 10), pavyzdžiui, „Elektros energijos gamybos struktūra”, ES struktūrinių fondų investicijos”, „Pasaulio žemės ūkio produkcijos eksportas ir importas” ir kt. Atnaujintame vadovėlyje iš viso pateikiama apie 80 naujų iliustracijų.

3. Naujas aktualus turinys.

Per pastarąjį laikotarpį įvyko ne tik statistinių pokyčių praktiškai visose ekonominės geografijos srityse, bet ir atsirado arba didesnę reikšmę įgijo tam tikros tendencijos, įvyko kai kurių ypač svarbių Lietuvos ar pasaulio kontekste įvykių. Pavyzdžiui, Fukušimos elektrinės avarija Japonijoje, suintensyvėjusi skalūnų dujų paieška, išryškėjusi ES struktūrinių fondų įtaka Lietuvos ūkiui, įvykusios akivaizdžios permainos Lietuvos tarptautinėje prekyboje, tarptautinių transporto magistralių išplėtojimas mūsų šalyje, ekologinio turizmo plėtra ir kt. Bene daugiausia naujos informacijos pateikiama naujai suformuotame „Lietuvos ūkio” skyriuje. Vadovėlyje atsirado naujų žvilgsnių, arba jais tapo kai kurios buvusios, bet programų reikalavimų neatitinkančios, bet labai aktualios temos. Atnaujintame vadovėlyje neliko temų apie JAV, Japonijos ir Kinijos ūkį, nes to nereikalauja naujoji ugdymo programa.

4. Praktiniai įgūdžiai.

Šiame vadovėlyje rubrika „Žinau, moku, galiu” visuose skyriuose išplėsta iki dviejų puslapių. Užduotys apima daugiau temų ir turėtų tikti išsamesniam išeitos medžiagos įtvirtinimui, savikontrolei. Sumaniai taikant šiuos metodinius puslapius, pateikiamas užduotids galima nesunkiai diferencijuoti pagal mokinių pasiekimų lygį.

Vadovėlyje taip pat atnaujinta rubrika „Užduotys”. Sumažintas reprodukcinių užduočių ir klausimų skaičius, daugiau dėmesio skiriama aukštesniems Bloom’o taksonomijos rangams, t.y. žinių taikymui, šaltinių analizei, taip pat išeinančioms užduotims, kurios nukreipia į išorinę informacijos paiešką, apdorojimą, kūrybines veiklas.

Vadovėlį papildys baigiamas atnaujinti pratybų sąsiuvinis Žemė 10 su atnaujinta informacija.

Daugiau informacijos apie šį vadovėlį
Atsiliepimai

Netinkami, pažeidžiantys įstatymus skaitytojų atsiliepimai bus šalinami. Už atsiliepimus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę asmenys.

Duomenys

Ugdymo sritis
Visuomeninis ugdymas
Dalykas
Geografija
Klasė
10 klasė
Kalba
Lietuvių
Tinkamumas specialiųjų poreikių mokiniams
Nepritaikytas
Puslapių skaičius
136
Pirmojo leidimo metai
2014
Leidimas
Pataisytas
ISBN
978-9955-26-487-3
Būsena
Galiojantis
Skaitmeninis
ne
Leidėjas
K. Mickevičiaus leidykla „Briedis“
Leidėjo adresas
Parodų g. 4, LT-04133 Vilnius
Leidėjo telefonas
8 5 270 6479,
Leidėjo svetainė
www.briedis.lt
Leidėjo el. paštas
info@briedis.lt