DĖMESIO: Ši Švietimo portalo versija neatnaujinama nuo 2023 m. gegužės 30 d. Nauja informacija pateikiama atnaujintame Švietimo portale.

Chemija. Vadovėlis X kl.

arrow_back Grįžti atgal

Chemija. Vadovėlis X kl.
Jasiūnienė Regina, Valentinavičienė Virgina

Vadovėlis X klasei yra tų pačių autorių VIII ir IX klasės chemijos vadovėlių tęsinys. X klasės vadovėlį sudaro dvi dalys. Pirmoje dalyje mokiniai pagilins žinias apie nemetalus ir plačiau nagrinės vandenilio, deguonies, azoto, sieros bei halogenų vieninių medžiagų ir šių elementų junginių savybes, gavimą, naudojimą, paplitimą gamtoje. Antroji vadovėlio dalis – įvadas į organinės chemijos pasaulį. Joje atskleidžiama ypatinga anglies elemento savybė – gebėjimas sudaryti milžinišką skaičių įvairios sudėties ir struktūros medžiagų, su kuriomis susiduriame kiekviename žingsnyje. Nagrinėjami angliavandeniliai, kaip vieni svarbiausių energijos šaltinių (kuras, degalai) ir žaliava daugeliui organinių junginių gauti, deguonies ir azoto turinčios organinės medžiagos, tarp kurių – maisto ir buityje naudojamos medžiagos: riebalai, angliavandeniai, baltymai, muilai, plovikliai, kosmetika, lakai, dažai. Nemetalų ir jų junginių, organinių junginių gavimas, naudojimas, radimas gamtoje siejamas su jų savybėmis.

Atlikdami rekomenduojamus bandymus, mokiniai geriau suvoks nagrinėjamos medžiagos turinį, tobulins įgūdžius kelti hipotezes, planuoti, aprašyti stebėtus reiškinius, apibendrinti gautus rezultatus, daryti išvadas.

Kiekvieno skyriaus pradžioje paminėta, ką nauja mokiniai sužinos, ko išmoks, ką prisimins. Atkreiptinas dėmesį į specialius ženklus: sąvokų apibrėžtys išskirtos melsvu fonu, svarbūs teiginiai pažymėti ženklu ir pateikti ryškesniu šriftu, sunkesni uždaviniai išskirti specialiu ženklu. Vadovėlyje yra rubrikų „Prisiminkite“, „Tai įdomu“, „Pasitikrinkite žinias“ ir kt. Mokomoji medžiaga papildyta įdomia moksline-istorine informacija apie cheminių medžiagų savybes, naudojimą, atradimus. Atskleidžiamos ekologinės problemos, susijusios su netinkamu (dėl nežinojimo ar saugos taisyklių nesilaikymo) organinių ir neorganinių medžiagų naudojimu. Skyriai užbaigiami mokomosios medžiagos apibendrinimu.

Vadovėlyje smulkiu šriftu pateikta papildoma temos medžiaga, kuri gali padėti giliau suvokti nagrinėjamos medžiagos turinį, būti įdomi ir reikalinga tiems, kurie rengiasi konkursams, chemijos olimpiadoms. Nereikėtų išsigąsti pamačius kai kurias sudėtingas organinių junginių chemines formules. Jų mintinai išmokti nereikia, tačiau reikia mokėti jas analizuoti – įžvelgti jų sudėtį, struktūrą ir, atsižvelgiant į tai, prognozuoti savybes, taikymą ir kt.

Vadovėlio pabaigoje (prieduose) pateikta keletas uždavinių sprendimo pavyzdžių, reikalingos lentelės, žodynėlis.

Daugiau informacijos apie šį vadovėlį
Atsiliepimai

Netinkami, pažeidžiantys įstatymus skaitytojų atsiliepimai bus šalinami. Už atsiliepimus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę asmenys.

Duomenys

Ugdymo sritis
Matematinis, gamtamokslinis ir technologinis ugdymas
Dalykas
Chemija
Klasė
10 klasė
Kalba
Lietuvių
Tinkamumas specialiųjų poreikių mokiniams
Nepritaikytas
Puslapių skaičius
232
Pirmojo leidimo metai
2013
Leidimas
Naujas (pirmasis)
ISBN
978-5-430-06167-8
Būsena
Galiojantis
Skaitmeninis
ne
Leidėjas
UAB „Šviesa“
Leidėjo adresas
Vytauto pr. 29, LT-44352 Kaunas
Leidėjo telefonas
8 37 409 126
Leidėjo svetainė
www.sviesa.lt
Leidėjo el. paštas
info@sviesa.lt
Leidėjo pasirinkto vertintojo recenzija
Chemija X kl_pasirinktas.pdf
Paskirto vertintojo recenzija
Chemija X kl._paskirtas.pdf