DĖMESIO: Ši Švietimo portalo versija neatnaujinama nuo 2023 m. gegužės 30 d. Nauja informacija pateikiama atnaujintame Švietimo portale.

Po pirmojo žiemos priėmimo profesinės mokyklos skaičiuoja naujus mokinius

Grįžti

Po pirmojo žiemos priėmimo profesinės mokyklos skaičiuoja naujus mokinius
event 2019-01-17 domain Švietimo informacinių technologijų centras

Po pirmojo žiemos priėmimo profesinės mokyklos skaičiuoja naujus mokinius

Įgyti profesinį išsilavinimą Lietuvoje bus dar paprasčiau – nuo šiol priėmimas į profesinio mokymo įstaigas vyksta ne vieną, o du kartus per metus. Po lapkričio 14 d. – gruodžio 14 d. pirmą kartą vykusio žiemos priėmimo mokytis profesinio mokymo įstaigose pakviesti 1424 stojantieji, kurie galės pradėti mokslus nuo vasarį prasidedančios pavasario sesijos.

Pirmą kartą surengtame priėmime dalyvavo 67 profesinio mokymo įstaigos, stojantieji galėjo rinktis 226 kokybiškai atnaujintas mokymo programas.

Daugiausia stojančiųjų dėmesio per žiemos priėmimą sulaukė Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras – jį rinkosi 149 stojantieji, Kauno statybos ir paslaugų mokymo centras – 92, Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centras – 82, Plungės technologijų ir verslo mokykla – 71, Marijampolės profesinio rengimo centras – 66,. Alytaus profesinio rengimo centras – 58, Vilniaus statybininkų rengimo centras – 54, Vilniaus Jeruzalės darbo rinkos mokymo centras – 50.

„Žiemos stojimas labiausiai naudingas tiems, kurie vasarą baigė mokyklą, tačiau dar nebuvo apsisprendę, ką veikti toliau. Priimti sprendimą su kokia profesija sieti savo ateitį jaunam žmogui nėra paprasta – daugelis nori išbandyti save ir čia, ir ten, kiti po mokyklos baigimo nusprendžia pakeliauti, savanoriauti užsienyje ar tiesiog užsidirbti kažkiek pinigų ateičiai. Anksčiau šiems jaunuoliams norint tęsti mokslus reikėdavo laukti kitos vasaros, tad nemaža dalis jų išvažiuodavo į užsienį. Žiemos stojimo langas leidžia jiems neprarasti pusės metų, skatina likti Lietuvoje - vertindama naujovę sakė didžiausios Lietuvoje profesinio mokymo įstaigos, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro direktorė Nora Pileičikienė.  

Kaip pasakojo N. Pileičikienė, per žiemos priėmimą Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre populiariausios buvo masažuotojo, siuvėjo, higieninės kosmetikos, kirpėjo, socialinio darbuotojo padėjėjo, floristo bei gyvūnų prižiūrėtojų profesinio mokymo programos.

„Didžioji dalis mūsų programų skirtos paslaugų sektoriui, žmonėms, kurie dažnai kuria darbo vietas patys sau arba nori įgyti papildomą profesiją, tad žiemos ir vasaros priėmimų populiariausios studijų programos yra panašios. Tiesa, žiemą nepriėmėme mokinių į labai paklausią paramediko specialybę, taip pat į tas profesinio mokymo programas, kurios vykdomos kartu su pagrindinio ar vidurinio ugdymo programa“, - sakė N. Pileičikienė.

Dėmesys – praktiniam mokymui

Žiemos stojimas, kaip pastebi specialistai, naudingas ne tik stojantiesiems, bet ir pačiai profesinio mokymo sistemai.

„Tai leidžia plačiau pristatyti profesines mokyklas, mūsų programas, absolventų perspektyvas, praktinio mokymo bazes ir profesinio tobulėjimo užsienyje galimybes. Mes juk kalbame ne tik su būsimais mokiniais , bet ir jų tėvais, tad paneigti senus mitus yra labai svarbu. Nuo sovietmečio besidriekiantys mitai yra gajūs, o lengviausia juos paneigti tada, kai parodai mokyklą, jos techninę bazę, čia besimokančius žmones“, - sakė Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro vadovė.

Šiuo metu Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre mokosi  daugiau nei 3500 žmonių. Centras turi vieną stipriausių praktinio mokymo bazių Lietuvoje – Kirpimo, grožio ir susijusių paslaugų sektorinį praktinio mokymo centrą „Modus“, taip pat „Grožio studiją”, šunų kirpyklą, „Floristikos studiją“ bei „Pėdos priežiūros studiją", kur mokiniai, naudodamiesi moderniausiomis darbo priemonėmis įgyja praktinių įgūdžių. „Praktika yra labai svarbi mūsų mokymo proceso dalis – siekiame savo mokiniams būti profesinio augimo partneriu, o tai įmanoma tik derinant teorines ir praktines žinias. Esame subūrę socialinių partnerių – verslo įmonių – tinklą, kur mūsų mokiniai tobulėja, atlieka praktikas. Nuolat gilinamės į darbo rinkos poreikius, stengiamės juos patenkinti, diegti vis daugiau naujovių, suteikti mokiniams žinių, kurias vertintų darbdaviai“, - sakė N. Pileičikienė.

Populiarumas auga

Atsinaujinantis profesinis mokymas pamažu griauna mitus, kad stojantieji jį renkasi dažniausiai kaip paskutinę galimybę. Tą rodo ir statistiniai duomenys. Profesinio mokymo įstaigas kasmet baigia iki 20tūkst. mokinių. Nors per pastaruosius penkerius metus besimokančiųjų bendrojo ugdymo mokyklose sumažėjo 12 proc., o studijuojančiųjų aukštosiose mokyklose (visose pakopose) – 21 proc., mokinių, besimokančių pagal pirminio profesinio mokymo programas, skaičius išaugo 6 proc.

Šį pokytį, kaip pabrėžia 2017 m. profesinio mokymo būklės apžvalgą atlikę Švietimo ir mokslų ministerijos specialistai, lėmė ne didėjantis asmenų, siekiančių įgyti pirmąją kvalifikaciją, skaičius, o asmenų, kurie yra jau įgiję kvalifikaciją, skaičiaus profesinio mokymo įstaigose augimas.

Pavyzdžiui, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre, antrąją kvalifikaciją siekia įgyti apie 20 proc. mokinių.

„Mūsų auditorijose sutiksi ir 16 metų moksleivių, baigusių 10 klasių ir derinančių profesines studijas su vidurinio ugdymo programa, ir tų, kuriems jau daugiau nei 40 metų – žmonių ne vienerius metus dirbusių vienoje srityje ir nutarusių įgyti naują profesiją“, - pasakojo N. Pileičikienė.

Laukia kada bus įtraukti moksleiviai

Profesinio mokymo srityje dirbantys specialistai tikisi, kad sėkmingai startavusi žiemos priėmimo sistema ateityje plėsis ir į ją galės įsitraukti ne tik vidurinį išsilavinimą įgiję jaunuoliai, bet ir tie, kurie dar mokosi mokyklose.

„Pagal tai, kokia dalis jaunuolių siekia įsigyti profesiją kartu su viduriniu išsilavinimu, Lietuva stipriai atsilieka nuo ES šalių vidurkio. 2014 m. ES vidurkis buvo 48 proc., Lietuvoje – 27 proc. Mes kartu su Estija, Malta, Kipru, Graikija ir Ispanija priskiriami prie šalių, kuriose tokių mokinių dalis yra viena iš mažiausių“, - tendencijas vardijo Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro vadovė.

Pileičikienė tiki, kad po kurio laiko, žiemos priėmime suteikus galimybę dalyvauti ir moksleiviams, susidomėjimas profesiniu mokymu dar labiau išaugs.

„Pirmasis žiemos priėmimas rodo, kad tokios sistemos poreikis yra. Manau, kad žiemos priėmimui tapus įprastu, sisteminiu veiksmu, apie kurį plačiai žino visuomenė, stojančiųjų į profesinio mokymo įstaigas skaičius dar išaugs“, - sakė Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro direktorė N. Pileičikienė.