DĖMESIO: Ši Švietimo portalo versija neatnaujinama nuo 2023 m. gegužės 30 d.

Neformalusis vaikų švietimas

Grįžti

Lietuvos mokyklos dalyvauja Europos piliečių mokslo iniciatyvoje „Plastiko piratai”
event 2022-10-21 domain Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

Lietuvos mokyklos dalyvauja Europos piliečių mokslo iniciatyvoje „Plastiko piratai”

Spalio 12 d. Vilniaus Žvėryno gimnazijoje įvyko pirmasis „Plastiko piratų” projekto renginys. Šio renginio metu, gimnazistus pirmuosius Lietuvoje prisijungusius prie šios iniciatyvos pasveikino Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Studijų mokslo ir technologijų departamento Mokslo skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Gribauskienė. Taip pat sveikinimo žodį tarė gimnazijos direktorė Žaneta Vaškevičienė, mokytoja Rima Tarasevičienė, žinomas gamtininkas ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus vedėjas Almantas Kulbis.

Renginyje pagal Europos mokslininkų sudarytą metodiką, mokiniai Neries upėje rinko duomenis mokslinei analizei.

Žmonijai susiduriant su įvairiomis ekologinėmis problemomis ypatingai aktuali tampa ir taršos plastiku problema. Nors taršos plastiku šaltiniai įvairūs, kaltas išlieka žmogus. Yra žinoma, kad įvairiais būdais plastikas patekęs į upes, vėliau yra nunešamas į jūras ir vandenynus, kuriuose per laiką suyra į mikroplastiko daleles. Stambesnės plastikinės šiukšlės būdamos vandenyje gali būti suvalgytos vandens gyvūnų, kurie dėl šios priežasties žūsta. Pavojingas yra ir vandenyje esantis mikroplastikas, kuris patekęs į gyvūnų organizmą jame kaupiasi, o patekęs į mitybos grandinę pasiekia ir žmogų.

Norint išspręsti plastiko taršos pasaulyje problemą, Europos Sąjungoje buvo pradėta piliečių mokslo iniciatyva „Plastic Pirates – Go Europe!”: www.plastic-pirates.eu/en.

„Plastiko piratai” yra europinis projektas, kurio metu klasės ir jaunimo grupės renka plastiko mėginius iš upelių bei upių ir dokumentuoja jų rezultatus. Surinktus duomenis vėliau vertina mokslininkai. Taip jaunieji Europos piliečiai reikšmingai prisideda prie Europos upių būklės, taip pat taršos plastiko atliekomis ir galimų jos šaltinių mokslinių tyrimų.

Šiuo metu iniciatyvoje dalyvauja 30 jaunimo grupių iš visos Lietuvos. Kitų metų pavasarį bus kviečiama dalyvauti dar daugiau formalaus ir neformalaus švietimo įstaigų.

Kviečiame sekti projekto veiklas socialiniuose tinkluose: 

https://www.facebook.com/PlasticPiratesLietuva

https://www.instagram.com/plasticpirateslietuva/