DĖMESIO: Ši Švietimo portalo versija neatnaujinama nuo 2023 m. gegužės 30 d. Nauja informacija pateikiama atnaujintame Švietimo portale.

Projekto „Vanduo- iš gelmių į paviršių“ veiklos Suomijoje

arrow_back Grįžti

Projekto „Vanduo- iš gelmių į paviršių“ veiklos Suomijoje

Inga Hokušienė 2019-04-14

Šią savaitę, balandžio 7 -13 dienomis, Lappajarvi gimnazijoje (Suomija) vyko projekto partnerių komandų susitikimas.
Balandžio 7 dienos rytą, palydėti skaisčios saulutės, pakėlėme sparnus iš Rygos aerouosto. Suomijoje teko netikėtai rasti sniego ir dar stipriai užšalusių ežerų. Keliavome mikroautobusu, lėktuvu, traukiniais (su persėdimais), autobusu kol pagaliau pasiekėme savo kelionės tikslą-miškų ir ežerų kraštą -Lapajarvi. Nuobodžia kelionės niekaip nepavadinsi.
Pirmadienis, balandžio 8
Visi susitikome mokykloje, žaidėme įvairius žaidimus padėjusius dar geriau įsiminti vieni kitų vardus. Susipažinome su mokykloje veikiančia nuotolinio mokymo/si sistema.

Pietavome. Mokiniai Suomijoje valgo nemokamai, patys pasirenka ir įsideda norimą kiekį maisto (buvo labai skanus su daug daržovių ir vaisių). Penktadieniais- puikaus skonio žuvies sriuba. Pavalgę visi nusineša lėkštes, jei reikia, išrūšiuoja atliekas ir sudeda indus į indaplovės dėklus. Tiesa, tai jau nenustebino (kaip ir iš krano bėgantis pienas), nes tai jau buvome matę Švedijos mokykloje.
Po pietų mokiniai vyko prie skirtingų ežero vietų paimti vandens tyrimams. Mes su estais taip pat buvome atsivežę savo vietovėse esančių vandens telkinių vandens.
Vakare susipažinau su viešbučio, kuriame gyvenome,  apylinkėmis: žvilgsnį patraukė ledo sukaustyto ežero platybės, nuostabi gamta…Nuotraukose matyti žiemos ir pavasario kova, vienos vandens būsenos virtimas kita. Gamta prisidėjo prie pagrindinės mūsų projekto temos…(more photos KIVITIPPU).

Antradienis, balandžio 9
Klasės tapo laboratorijomis (pavydu tokių erdvių ir įrangos). Buvo tyrinėjami vandens pavyzdžiai,

skrodžiamos žuvys, siekiant ištyrinėti jų vidaus organus. Mikroskopu pavyko nustatyti ir žuvų amžių.

Buvo rasta ir tai, ko neieškota (parazitų)…

Patyrimų ir įspūdžių šiai dienai užteko iki soties.
Trečiadienis, balandžio 10
Mero pavaduotojas trumpai papasakojo apie Lappajärvi. Sužinojome, kad šią vietovę suformavo prieš daug milijonų metų nukritę meteoritai.

Ta proga, atlikdami įvairias užduotis, susipažinome su įvairiais akmenimis meteoritų muziejuje.


(daugiau nuotraukų/more photos)
Po to mokiniai stebėjo filmą STORY OF THE LAKE
O aš tuo tarpu apsilankiau miestelio siūlų parduotuvėje. Kaip paaiškėjo, čia, vietoje gaminami/sukami/dažomi nuostabūs lininiai siūlai, popieriaus siūlai bei medvilnės atraižos skirtos kilimų gaminimui. Šis kraštas garsėja medvilnės kilimais. Pasidomėjus išsamiau buvau palydėta ir į cechus. Šitą malonumą gali suprasti tik rankdarbių mėgėjai…


Iš parduotuvės grįžau nešina daugiau nei kilogramu lininių siūlu. Daugiau galima ir parsisiųsti iš https://www.lappajarvenvarjaamo.fi
Papietavę stebėjome vietinių ugniagesių darbą. Demonstravo vidury ežero skęstančiojo gelbėjimą. Šiai operacijai užtruko ne daugiau nei 3 minutes, o vėliau…


kelių drąsuolių (tarp jų ir manęs) laukė  linksmi „paskraidymai“ su spec. technika po ežerą  kartu su profesionalais gelbėtojais. Vieni to niekada nebandykite.

Po ekstremalių vaizdų ir išbandymų mokiniams ir mokytojams – sportas ar vandens procedūros (baseinas/sauna).

Vakare susitikome su medžiotojais, klausėmės jų pasakojimų, kepėme  dešreles..

bei zefyrus,

žaidėme ir bendravome…

NEGI GALIMA TIEK VISKO PER VIENĄ DIENĄ? Pasirodo TAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAIP
Ketvirtadienis, balandžio 11
Nuo ankstyvo ryto pasukome link Söderfjärden, gilinome žinias apie meteoritus, Suomijos žemių formavimąsi…

Vėliau, persikėlę per didžiausią tiltą Suomijoje, pasiekėme nuostabios gamtos kampelį-Kvarkeno archipelagą. Išklausėme paskaitos apie jo atsiradimą, dabartinę buklę.


Vaasa mieste apsilankėme Dailės galerijoje.
Penktadienis, balandžio 12
Mokykloje vyko grupinis darbas: vieni spausdino, laminavo atrinktas (kiekvienos šalies po 10) menines nuotraukas (trumpam fotografais buvo tapę mokiniai, tėvai, mokytojai) vandens tema, galvojo joms pavadinimus (vėliau nuotraukos keliaus į miestelio biblioteką),

IMG_6697 IMG_6700
kita grupė piešė,

likę ruošė pristatymus apie savaitės veiklas.

Balandžio 13, šeštadienis
Nuo ankstyvo ryto ridendami ašaras atsisveikinome su projekto partneriais ir vykome į Helsinkį. Per visą dieną apsukome ne vieną ratą miesto centre.
Pabuvojome prie akmeninės bažnyčios (viduje uolos),

raudonos, įsikūrusios ant uolos, Uspenski Cathedral

bei baltos Katedros, St Nicholas’ Church

Vėlai vakare išskridome namo. Keliavome su nuotykiais, tai su šeimynomis susitikome tik po vidurnakčio.
Smagi, neįkainojamų patirčių savaitė nuostabios gamtos ir geranoriškų žmonių apsuptyje.
Ačiū komandai už susiklausymą, mano fotoaparato mygtuko spaudymą.

 

 

 

 


arrow_back Grįžti