Muzikos ir spalvų video projektas 10 klasei
Muzika Valdo 2019-11-11
Valdorfo pedagogikoje, kiekviename amžiaus tarpsnyje, aktualizuojami tam tikri uždaviniai, kurie padeda žmogui augti. Juos vienija tam tikros temos, istoriniai laikmečiai, siektini fiziniai, dvasiniai įgūdžiai, patyriminis mokymasis. Tai atsispindi daugelyje disciplinų – nuo matematikos iki teatro, nuo chemijos iki kalbos. O mokytojai šioje mokykloje turi nemažai laisvės kurti savus metodus, prie temų prieiti savais būdais. Taigi, šį kartą aprašau 10-os klasės muzikos ir spalvų video projektą, kaip būdą patirti muziką, jos konstrukcijas ir ją interpretuoti.
10-oje klasėje viena svarbiausių temų – pusiausvyra, harmonija, forma. Ieškoma kaip jas atrasti, patirti, bandoma suprasti kas ir kaip veikia, palyginti. Per dailės pamokas mokiniai lipdo molio skulptūrą – iš pradžių žmogaus galvą, o vėliau ir torsą. Kai kuriose Valdorfo mokyklose per technologijų pamokas mokiniai konstruoja tiltų modelius ir įvertina kuris iš jų labiausiai pasitvirtina, yra stabiliausias, o fizikos pamokose susiduria su jėgų pusiausvyra mechanikoje. Ši tema aktualizuojama ir kituose dalykuose, tačiau grįžtant prie muzikos, viena iš rekomendacijų Valdorfo mokyklose yra remtis Sferų muzikos tema, aktualizuojančia muzikinių matų ir dangaus kūnų išsidėstymo atitikmenis ir teigiančia tobulą visatos harmoniją.
Tačiau atrasti praktinių šios temos panaudojimo būdų gana sunku, todėl darbui su 10 klase muzikos pamokoms renkuosi Klasicizmo epochą. Šalia to, jog šioje epochoje atgaivinamos Antikos idėjos, ji yra žymiai artimesnė mūsų laikmečiui ir geriau pažįstama mokiniams. Be to, Klasicizmo periodo muzikoje balansas taip gerai juntamas, jog ji yra puiki priemonė atspindėti dešimtos klasės amžiaus tarpsnio poreikį.
Apie muzikos pamokų projektą
Apsisprendus dėl laikotarpio, kuriuo remsiuosi muzikos pamokose, teko sugalvoti būdą, įgalinantį vaikus praktiškai patirti muziką, jos formą ir balansą joje. Taip gimė idėja muziką vizualizuoti.
Šiais metais tai buvo antrasis šio projekto bandymas, nors pirmasis toks video atsirado prieš trejus metus, kuomet, diskutuojant apie galimą individualų muzikos terapijos projektą (su mokine Emilija Taletaite), ir gimė tokia idėja. Projektui pavykus, nusprendžiau išbandyti su visa klase.
Nors klasėje ir kalbame apie kūrinio formą žanro prasme (sonata, simfonija ir kt.), tačiau gimusios idėjos įgyvendinimui simfonija ar sonata, t.y. pilni kūriniai pasirodė pernelyg ilgi. Todėl šiame projekte praktiškai naudojame tik mažą kūrinio dalį – sąlyginai 2:30 minutes, priklausomai nuo jo greičio, ir skaidrių kiekio. Toks apribojimas yra sąlygotas laiko resursų ir mokinių susidomėjimo išlaikymo. Todėl į formą gilinamės iš muzikinės medžiagos pusės, t.y. kaip į smulkiąją konstrukcinę dalį. Pagrindinė užduotis – patirti muzikos ir spalvos harmoniją, atrasti balansą ir priešpriešas, atskleisti muzikos charakterį.
Nuo praėjusių metų projektas skiriasi tuo, jog pirmaisiais jį darėme integruotą kartu su mano kolega, IT mokytoju Tomu Šiauliu – mokiniai mokėsi programuoti puslapį, panaudodami spalvų kodus. Tačiau integracijos teko atsisakyti dėl sudėtingo medžiagos redagavimo. Ko gero, pakoregavus įrankius, toks projektas galėtų tapti puikiu IT/Muzikos dalykų integravimo būdu. Tačiau, vengdama sunkumų, antraisiais metais pasirinkau naudoti paprastą vaizdo redagavimo programą.
Šiemet skyrėsi ir projekto vaizdo pateikimas – jei pirmaisiais metais naudojome vieną projektorių, tai šiemet sujungėme jau keturis. Mokiniai kūrybiškai sudėliojo projekcijos formą.
10 klasės muzikos ir spalvų video projekto etapai:
- Mokiniai gauna parengtą Klasicizmo laikotarpio YouTube grojaraštį (pradžiai apsiriboju trimis Vienos klasikais). Išsirenka kūrinį iš jo arba pasiūlo savo kūrinį. Tuomet suformuojamas naujas grojaraštis, iš kurio vėliau dar ir rašomas muzikinių temų diktantas;
- Mokosi dirbti su vaizdo redagavimo programa. 2017 metais nemokama Windows Movie Maker programa baigė veikti, o naujoji programa Nuotraukos nėra pilnai tinkama tokiam projektui. Todėl teko ieškoti nemokamų atitikmenų. Pasiteisino PhotoStage programa, kurios nemokamą veikimą galima pratęsti pasibaigus bandomajam mėnesiui.
- Renkasi spalvas. Mokiniai, klausydami pasirinkto kūrinio, apsisprendžia kokias spalvas naudos. Patarčiau nustatyti limitą, nes pernelyg didelis spalvų kiekis trukdo pasiekti harmoningą variantą. Pvz., 3 pagrindinės spalvos ir po 5-8 jų atspalvius švelniems perėjimams.
Patarimas Nr. 1 – rinktis ryškesnes spalvas, mat vėliau, leidžiant projekciją, projektoriai išskaido spalvas ir jos nebūna tokios, kokiomis atrodo kompiuterio ekrane.
Patarimas Nr. 2 – prieš pradedant projektą, pasibandyti padaryti pačiai (-iam). Svarbu parinkti tinkamą skaidrių dydį, nes kitu atveju, rodant per ekraną, gali užsidėti juodi rėmai. Spalvoms parsisiųsti naudojome solidbackgrounds.com esančias spalvas. Paspaudus spalvą, tam, kad galutiniame variante neatsirastų rėmai, rekomenduočiau pasirinkti išsaugomos skaidrės dydį – 2560×1440.
- Derina skaidres ir jų perėjimus pagal muziką. Čia prasideda visiškai kūrybinis procesas, kurio vėliau neįmanoma sustabdyti, nes mokiniai labai įsitraukia ir kiekvienas turi savo kūrinio matymą/girdėjimą/interpretaciją. Todėl labai svarbu tiksliai atlikti prieš tai buvusius etapus ir pateikti visą reikalingą informaciją.
- Įrengia klasę jaukiam klausymui. Tam, kad būtų patirtas efektas, Žibintų šventės metu dešimtokai įrengia klasę – užtamsina langus, įrengia sėdėjimo/gulėjimo vietas, sujungia techniką, užrašo skelbimą ir elgesio taisykles. Pastarosios būtinos tam, kad žmogus, įėjęs į tokį terapinį kambarį išklausytų bent 3 kūrinius, kad nebūtų nuolatinio vaikščiojimo ir trukdymo tiems, kas klausosi ilgesnį laiką. Šiais metais vaikai budėjo prie durų ir reguliavo eismą :).
Šalia praktinio projekto, mokiniai ruošia ir nedidelius kompozitorių bei pasirinktų kūrinių pristatymus grupėmis.
Taip atrodo baigtas darbas, (žiūrėti per visą ekraną):
Mykolo Karašausko interpretacija
Taip atrodė darbas per 4 projektorius:
Lėjos Danielės interpretacija
Kaip organizuojamas darbas:
- Savo mokykloje turiu puikias sąlygas susitarti. Todėl šis, kaip ir kiti muzikos projektai, vyksta koncentruotai – 32 pamokos per ketvirtį/4 pamokos per savaitę/2 pamokos iš eilės;
- Tvarkaraštis derinamas taip, kad mokiniai galėtų dirbti grupėmis informatikos kabinete. Ta grupė, kuri nesėdi prie kompiuterio, gauna knygas ir telefonus, ruošiasi grupiniams kompozitorių ir savo kūrinių pristatymams, klausosi ir analizuoja kūrinius, žymisi esmines vietas ir vėliau informaciją panaudoja kurdami video.
arrow_back Grįžti