DĖMESIO: Ši Švietimo portalo versija neatnaujinama nuo 2023 m. gegužės 30 d. Nauja informacija pateikiama atnaujintame Švietimo portale.

Ko reikia norint padidinti švietimo profsąjungos narių skaičių?

arrow_back Grįžti

Ko reikia norint padidinti švietimo profsąjungos narių skaičių?

Aš mokausi 2019-11-30

Nuotrauka/pixabay.com

Klausiausi Lietuvos mokytojų suvažiavimo metu vykusių pristatymų. Daug minčių. Į vienas norėtųsi sureaguoti labai piktai, kai kurioms pritarti ir paploti. Vienai iš jų norėčiau pateikti keletą pasiūlymų.

I pasiūlymas – Viena vieninga profsąjunga

Švietimo darbuotojų profsąjunga turėtų būti viena. Tik vieninga jėga gali reikšti savo reikalavimus ir tikėtis, kad į juos bus sureaguota valstybiniu lygmeniu. Kol kas to neturime. Dvi profsąjungos nepasidalina įtakos, tarsi vaikai savo kastuvėliais smėlio dėžėje, nors siekis pagrindinis yra vienas ir tas pats. Kas maišo susisėsti prie bendro stalo ir vieningai susitarti? Taip, suprantu, skiriasi valdymo ypatumai, kai kurie siekiai, struktūra, streikų fondo neturėjimas arba turėjimas. Bet jei jau einame prie kraštutinės protesto formos – streiko, vieningumas būtinas. Kol viena profsąjunga streikuoja, kita tik pasyviai stebi, nes teisiniai dalykai jai neleidžia prisidėti. Po tam tikro laiko oponentai apsikeičia vaidmenimis. Ir taip metai iš metų. Todėl nereikia stebėtis nevienareikšmiu visuomenės požiūriu į švietimo darbuotojų streikus.

II pasiūlymas – Šiuolaikiška komunikacija

Profsąjunga turi atsisakyti senojo modelio komunikacijos: daug kylančių neaiškumų, informacijos trūkumas arba jos perteklius, kartais nenoras dalintis aktualia informacija, labai agresyvūs ir nesuderinti kai kurių profsąjungos atstovų pasisakymai viešoje erdvėje. Šios bėdos nuolat lydi profsąjungas. Juk galima pasikonsultuoti su viešųjų ryšių specialistais, kurie parodytų, pamokytų ar dar ką nors padarytų, kad visuomenės akyse profsąjunga taptų teigiamas objektas? Dabar dažnai išgirdus žodį “profsąjunga“ iš karto kyla asociacijos su archaiškumu, vienvaldyste ir pan. Net ir nedideli profsąjungos komunikacijos lepsusai atbaido žmones stoti į jas. Dabartinis to pavyzdys – įeikite į LŠMPS profsąjungos internetinę svetainę ir pabandykite pasirinkti “Struktūra“, “Įstatai“, “Kaip įstoti?“. Šiuo metu ten informacijos nerasite. Ne jau neįmanoma sutvarkyti visos svetainės ir tik tada ją padaryti prieinama plačiajai auditorijai? Menkniekis? Gal būt, bet kaip kam tai svarbu.

P.S. Iki šiol nepriklausiau švietimo profsąjungoms. Per daug juose esančių neigiamų dalykų (tame tarpe ir buvusių vadovų vaidmuo) atgrasydavo tapti nariu. Dabar matau tam tikrus teigiamus dalykus, o svarbiausia, matau ateinančius jaunus, perspektyvius ir protingus žmones, kuriais tikiu. Todėl planuose yra mintis parašyti prašymą įstojimui į švietimo profsąjungą.


arrow_back Grįžti